Żołnierze
Wyklęci-niezłomni
100

Stefan

(1926-1953), s. Stanisława, ur. 9 V 1926 r. Skazany 6 VI 1952 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku za przynależność  do Polskiej Organizacji Podziemnej „Wolność” istniejącej w Marynarce Wojennej. Stracony 9 IV 1953 r. o godz. 20.00. w Więzieniu Nr I przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Po ogłoszeniu wyroku śmierci Półrula skierowano na badania psychiatryczne, uznając, że symuluje chorobę psychiczną, która mogła być skutkiem stosowania wobec niego niedozwolonych metod śledczych. Po sprzecznych opiniach psychiatrów gdańskich, Półrula skierowano na obserwację do Szpitala Psychiatrycznego istniejącego przy Więzieniu Nr II przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu. W opinii lekarza Izydora (Izraela) Wassermana potwierdzono chorobę psychiczną Półrula. Na podstawie innych, nieznanych przesłanek wyrok jednak  wykonano.

Szczątki Stefana Półrula ekshumowano w czerwcu 2008 r. na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Oględziny czaszki wskazują jednoznacznie, że na skazanym wykonano egzekucję poprzez zastosowanie tzw. metody katyńskiej – strzałem w potylicę. Wojskowy pogrzeb Stefana Półrula odbył się 9 września 2008 r. na cmentarzu w miejscowości Młodojewo (gm. Słupca, pow. Konin).

źródło: www.poszukiwania.ipn.gov.pl

 

Stefan
Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne | Oprogramowanie: Black Wolf CMS