Józef Kuraś "Ogień". Podhalańska wojna 1935-1945

Józef Kuraś "Ogień". Podhalańska wojna 1935-1945

Józef Kuraś „Ogień” to jeden z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego. Mimo upływu kilkudziesięciu lat od samobójczej śmierci Kurasia jego działalność wciąż pozostaje przedmiotem niegasnących sporów i polemik.
Opracowanie Macieja Korkucia – efekt kilkunastu lat badań – jest naukowym opisem przedwojennych i wojennych losów „Ognia”. Autor przedstawia m.in. wiele nieznanych dotychczas faktów z życiorysu Kurasia, konfrontuje obiegowe informacje i legendy z różnymi, często nigdy wcześniej niepublikowanymi materiałami archiwalnymi oraz relacjami świadków wydarzeń. Opisując burzliwe losy „Ognia”, szczególną uwagę zwraca na polityczne i militarne realia, w których funkcjonowała niepodległościowa konspiracja na Podhalu. Dzięki temu udało się dokonać weryfikacji rozpowszechnionych mitów – także tych powstałych jeszcze za życia Kurasia.

Kontynuacją niniejszego tomu będzie publikacja poświęcona działalności „Ognia” jako samodzielnego dowódcy zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica” w latach 1945–1947.

Tytuł: Zgrupowanie "Ognia"
Autor: Maciej Korkuć
Wydawnictwo: IPN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron:  
Numer wydania: 1-2/2010
Data premiery: 2010
Rok wydania: 2010
Forma: Biuletyn IPN

 

Józef Kuraś
Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne | Oprogramowanie: Black Wolf CMS