OSTATNI POGRZEB JÓZEFA FRANCZAKA PS. "LALEK"

11.01.18 21:15

OSTATNI POGRZEB JÓZEFA FRANCZAKA PS. "LALEK"

"Jestem szczęśliwy, że szczątki mojego taty spoczną wreszcie razem. Podobnie jak cała rodzina, mam teraz taki wewnętrzny spokój" powiedział "Kurierowi Lubelskiemu" syn Józefa Franczaka, Marek.

Józef Franczak ps. „Lalek” ostatni Żołnierz Wyklęty został pochowany z honorami 26 marca o godz. 10.00. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie przeniosły się na cmentarz parafialny w Piaskach gdzie od 1983 roku spoczywają szczątki bohatera. Do grobu złożono spreparowaną czaszkę Lalka, będącą przez wiele lat eksponatem Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny). Czaszkę oddano rodzinie kilka miesięcy przed pogrzebem. Był to trzeci z kolei pogrzeb sierżanta Józefa Franczaka. "Lalek" zginął w czasie obławy 21 października 1963 r w czasie obławy w Majdanie Kozic Górnych. Jego zwłoki przetransportowano do Lublina gdzie po obcięciu głowy pochowano w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej. Dwadzieścia lat później w czasie przeprowadzonej ekshumacji oddano rodzinie niekompletne szczątki zmarłego. Czaszka Lalka zostało odnaleziona pod koniec 2014 roku przez lubelski oddział IPN.

Pogrzeb zgromadził tłumy. Wśród żegnających Lalka byli przedstawiciele władz państwowych. Uroczystości odbyły się z ceremoniałem wojskowym, z udziałem Kompanii Honorowej WP.

returnPowrót do pozostałych artykułów
OSTATNI POGRZEB JÓZEFA FRANCZAKA PS.
Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne | Oprogramowanie: Black Wolf CMS