Filmy

Witold Pilecki. A VOLUNTEER FOR AUSCHWITZ

 

Bohaterem filmu jest Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o holokauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistycznej Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r.
Witold Pilecki był człowiekiem wyjątkowym. Wyróżnił się już podczas wojny polsko - radzieckiej w 1920 r. Podczas II wojny światowej wykazał niezwykłe męstwo, jednak jego bohaterskie czyny przez kilkadziesiąt lat były skazane na zapomnienie.
Po kampanii wrześniowej rotmistrz Pilecki szybko angażuje się w działalność konspiracyjną. Docierają do niego niepokojące wieści o obozie, w którym Niemcy zamykają Polaków i Żydów. Żeby poznać prawdę, przedstawia dowództwu bardzo ryzykowny plan. Pozwoli schwytać się w ulicznej łapance i dobrowolnie trafi do Auschwitz. Za drutami przygotowuje raport, opisujący szczegóły obozowej tragedii. Niestety, alianci nie dają wiary doniesieniom Pileckiego. Rotmistrz podejmuje brawurową ucieczkę z Auschwitz, wraca do Warszawy i bierze udział w powstaniu. Po kapitulacji trafia do obozu jenieckiego.
Koniec wojny nie przyniósł wolności Polsce, Witold Pilecki wraca do kraju i usiłuje odbudować siatkę konspiracyjną do walki z narzuconą, komunistyczną władzą. Zostaje aresztowany i w pokazowym procesie skazany na śmierć. Wyrok wykonano w 1948 roku. Komuniści usiłowali wymazać postać bohaterskiego rotmistrza z kart historii. Dopiero po 1989 roku przywrócono mu należne miejsce w panteonie polskich bohaterów. [TVP] 

 

źródło opisu: www. filmpolski.pl

 

 

Tytuł: Witold Pilecki. A Volunteer for Auschwitz
Tytuł polski: Witold Pilecki. Ochotnik w Auschwitz
Z cyklu: Heroes of War. Poland ( Tytuł polski: Polscy Bohaterowie drugiej wojny światowej)
Reżyseria:
Joshua Whitehead
Producent: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2013
Dane techniczne: barwny, 46 min
Forma: film dokumentalny-fabularyzowany

INNE POLECANE

Golgota wrocławska

Arkadiusz Gołębiewski

Inka. Zachowałam się jak trzeba

Arkadiusz Gołębiewski

Inka 1946

Wojciech Tomczyk

WITOLD

Tadeusz Pawlicki

Historia ROJA

Jerzy Zalewski

Witold Pilecki. A VOLUNTEER FOR AUSCHWITZ
Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne | Oprogramowanie: Black Wolf CMS