Miejsca upamiętnień

W TRAKCIE OPRACOWYWANIA

ZNAJDŹ NA MAPIE to map

Augustów

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY POLSKI PODZIEMNEJ
POLEGŁYCH NA KRESACH II RZECZYPOSPOLITEJ
W WALCE Z SOWIECKIM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1944-1954

WYTRWALI DO KOŃCA
NA STRACONYCH POSTERUNKACH

ODDALI ŻYCIE
ZA POLSKĘ
WIARĘ PRZODKÓW I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

DOBRZE ZASŁUŻYLI SIĘ OJCZYŹNIE

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Borychów

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY 6 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK
POLEGŁYCH 30 IX 1950 R. W BORYCHOWIE
W WALCE Z KOMUNISTAMI

ARKADIUSZA CZAPSKIEGO „ARKADKA”
JÓZEFA OKSIUTY „POMIDORA”
WŁADYSŁAWA STRZAŁKOWSKIEGO „WŁADKA”
EUGENIUSZA WELFLA „ORZEŁKA”

ORAZ

MARIANA BORYCHOWSKIEGO
ZAMĘCZONEGO PRZEZ KOMUNISTÓW
W II 1951 R. W WIĘZIENIU
ZA POMOC UDZIELANĄ PARTYZANTOM

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Czaje

PAMIĘCI KPT. WŁADYSŁAWA ŁUKASIUKA „MŁOTA”
DOWÓDCY ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH
6 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK
W LATACH 1945–1949

PROWADZIŁ PARTYZANTÓW PODLASIA
DO BOJU Z KOMUNISTAMI
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

ZGINĄŁ TRAGICZNIE
27 VI 1949 R. W CZAJACH–WÓLCE

DOBRZE ZASŁUŻYŁ SIĘ OJCZYŹNIE

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Drohiczyn

PAMIĘCI
BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY
OBWODU ARMII KRAJOWEJ BIELSK PODLASKI

PPOR. TEODORA ŚMIAŁOWSKIEGO „SZUMNEGO”
ZDZISŁAWA JABŁOŃSKIEGO „PIRATA”
NN „JESIONA” i KAZIMIERZA NN

POLEGŁYCH 25 VII 1945 R.
W WALCE Z KOMUNISTAMI

ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundajcapamietamy.pl

 

Jabłonna Lacka

PAMIĘCI
BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY
6 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK

POR. JÓZEFA MAŁCZUKA „BRZASKA”
SIERŻ. KAZIMIERZA ILCZUKA „SĘPA”
SZER. PIENIAKA

POLEGŁYCH 7 IV 1950 R.
POD TOCZYSKAMI PODBORNYMI
W WALCE Z KOMUNISTAMI
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Kiełpiniec

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY
3 SZWADRONU 6 WILEŃSKIEJ BRYGADY AK
KPT. WŁADYSŁAWA ŁUKASIUKA „MŁOTA”

SIERŻ. JÓZEFA BABICZA „ŻWIRKI”
KPR. FRANCISZKA JANUSZKIEWICZA „ZBIEGA”
SZER. JANA MAŁYSZKO „GROMA”
SZER. NN „SERDECZNEGO”

POLEGŁYCH 17 II 1947 R. W KIEŁPIŃCU
W WALCE Z KOMUNISTAMI
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI, WIARĘ KATOLICKĄ
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Kosów Lacki

PAMIĘCI

ŻOŁNIERZY PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
ORAZ CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW
ZIEMI KOSOWSKIEJ
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1944-1950

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
WIARĘ KATOLICKĄ
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lublin

PAMIĘCI

ŻOŁNIERZY AK–WIN
ZE ZGRUPOWANIA
MJR HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO „ZAPORY”

POLEGŁYCH W WALCE
Z HITLEROWSKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1943–1955

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

LISTA ŻOŁNIERZY AK – WIN ZE ZGRUPOWANIA MJR HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO „ZAPORY” POLEGŁYCH W WALCE Z HITLEROWSKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM W LATACH 1943 – 1955:

mjr cc. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” † 07.03.1949, kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok” † 21.05.1949, ppor. Mieczysław Pruszkiewicz ps. „Kędziorek” † 14.05.1951

Marian Banaszak ps. „Tomasz” † 05.1945 Czesław Bartoś ps. „Jarząbek” † Jan Belcarz ps. „DŜym” † 18.05.1947 Antoni Birbach ps. „Motor” † 12.11.1946 Marian Bober † 24.11.1947 Albin Bojczuk ps. „Lew” † 05.01.1947 Stanisław Boreczek ps. „Zimny” † 1948 Edward Bukowski ps. „Cichy” † 12.01.1954 Edward Burka ps. „Lemoniadka” † 1948 Zygmunt Chiszczyński ps „Paw” † 08.07.1945 Józef Ciempiel ps. „Jastrząb” † 09.07.1948 Mieczysław Cieszkowski ps. „Grzechotnik” † 14.07.1944 Stanisław Ciołek ps. „Lew” † 03.07.1946 Wacław Czępiński ps. „Zbych” † 11.03.1950 Stanisław Czuba ps. „Mateusz” † 10.11.1946 Zdzisław Dąbrowski ps. „Senator” † 27.01.1947 Roman Dobrowolski ps. „OstroŜny” † 06.12.1951 Józef Domański ps. „Łukasz † 12.01.1952 Julian Dworucha ps. „śbiczek” † 1946 Józef Dziachan ps. „Pościgowy” † 08.09.1946 Stanisław Dziachan ps. „Łazik” † 08.09.1946 Tadeusz Dziachan ps. „Leśny” † 08.09.1946 Jan Dziekanowski ps. „Dąb” † 1946 Bogdan DzierŜanowski ps. „Lotnik” † 01.1948 Stanisław Falkiewicz ps. “Ryś” † 07.1947 Jan Flisak ps. “Chłopicki † 17.03.1950 Józef Franczak ps. „Lalek” † 21.10.1963 Gabriel Gajewski ps. „Oset” † 06.12.1945 Tadeusz Gajewski ps. „Nagan” † 07.09.1944 Piotr Garbacz † 14.05.1952 Tadeusz Garłoch ps. „Zimny” † 21.07.1946 Janusz Godziszewski ps. „Januszek” † 07.1948 Walerian Goś ps. „Walerek” † 05.1948 Antoni Grabowski ps. „Ząbek” † 17.01.1947 Zbigniew Grodzki ps. „Czarny” † 06.1946 Roman Groński ps. „śbik” † 07.03.1949 Edward Harasimowicz ps. „Biały” †04.03.1947 Eugeniusz Harasimowicz ps. „Mongoł” † 1946 Franciszek Hołota ps. „Mały” † 1948 Roman Horodejuk ps. „Witold” † 10.1949 Jabłoński ps. „Bąk” † 18.05.1947 Piotr Janeczko ps. „Posłuszny” † 09.06.1945 Eugeniusz Jarecki ps. „Krogulec” † Tadeusz Jarmuła † Adam Jarosz ps. „śbik” † 1948 Adam Jaworzyński ps. „Lwów” † 17.07.1944 Mieczysław JeŜewski ps. „Pszczółka” † 07.02.1945 Józef Jóźwiak ps. „Osa” † 1946 Aleksander Jurkowski ps. „Igiełka” † 08.07.1945 Edward Kalicki ps. „Włóczęga” † 10.06.1952 Serafin Kamilewicz ps. „Wydra” † 16.10.1948 Jerzy Karcz ps. „Bohun” † 01.1947 Kazimierz Karpik ps. „Czarny” † 26.06.1947 Konstanty Kędzior † 30.01.1948 Wincenty Kisielewski ps. „Lipa” † 08.09.1946 Marian Klocek ps. „Georgie” † 12.11.1946 Witold Klocek ps. „Lew” † 07.02.1946 Józef Kłyś ps. „Rejonowy” † 13.11.1952 Władysław Kochański ps. „Szef” † 1948 Zdzisław Kogut ps. „Ryś” † 24.12.1946 Wacław Kondracki ps. „Sybirak” † 22.10.1946 Antoni Kopaczewski ps. „Lew” † 08.09.1946 Bogumił Korniak ps. „Boguś” † 18.10.1947 Władysław Korzeniowski ps. „Fredek” † 10.1949 Kazimierz Kowal ps. „Sokół” † 06.01.1947 Julian Kowalczyk ps. „Cichy” † 1951 Władysław Kowalik ps. „Krępy” † 1946 Jan Kowalski ps. „Bystry” † 03.10.1946 Józef Kowalski ps. „Wierzba” † 01.1947 Stanisław Kowalski ps. „śmijka” † 04.01.1949 Stanisław Kozłowski ps. „Staś” † 1945 Józef Kroczek ps. „Brodacz” †13.04.1945 Józef Król ps. „Maryś” † 26.06.1947 Ryszard Kruche ps. „Czarny Renek” † 18.02.1947 Czesław Kubecki ps. „Motyl” † 08.07.1946 Henryk Kucharuk † 13.02.1947 Stanisław Kucharuk ps. „Jarząbek” † 13.02.1947 Stefan Kucharuk ps. „Ryś” † 01.01.1947 Stanisław Kuchcewicz ps. „Wiktor” † 11.02.1953 Edward Kwiatkowski ps. „Sokół” † 22.09.1946 Tadeusz Kwieciński † 11.07.1945 Stanisław Libera ps. „Burza” † Zygmunt Libera ps. „Babinicz” † 28.05.1950 Zdzisław Lipiec ps. „Szary” † 09.06.1945 Artur Lipowski ps. „Turek” † 1945 Eugeniusz Lis ps. „Bystry” † 23.09.1949 Stanisław Lis ps. „Korzeń” † 26.06.1947 Wacław Lis ps. „Biały” † 1947 Wojciech Lis † 30.01.1948 Jerzy Łozowski ps. „Tygrys” † 06.1946 Stanisław Łukasik ps. „Ryś” † 07.03.1949 Stanisław Łukasz ps. „Siew” † 1952 Lucjan Majewski ps. „Mały” † 29.06.1948 Zygmunt Majewski ps. „Lenin” † 28.11.1946 Tadeusz Majkowski ps. „Dornier” † 12.07.1945 Adolf Malesa ps. „Tygrys” † Jan Malesa ps. „Stary” † Tadeusz Malinowski ps. „Jacek” † 14.07.1944 Mieczysław Małecki ps. „Sokół” † 11.10.1947 Jerzy Marciniak ps. „Sęk” † 22.01.1949 Stanisław Marciniak ps. „Niewinny” † 29.01.1953 Bogusław Marzyś ps. „Rosa” † 29.03.1945 Witold Matuszak ps. „Ryś” † 08.09.1947 Jan Mazik ps. „Sosna” † 24.07.1944 Kazimierz Mącik ps. „Krzywda” † 07.02.1945 Jerzy Miatkowski ps. „Zawada” † 07.03.1949 Jan Michalak ps. „Janosik” † 06.1946 Bronisław Michota ps. „Świerk” † 1948 Karol Mielniczuk ps. „Wacek” † 09.1951 Stefan Mielaniuk ps. „Słoń” † 24.12.1946 Jan Miller ps. „Pomsta” † 1946 Władysław Misztal ps. „Bór” † 04.01.1949 Eugeniusz Muszyński ps. „Ali” † 1952 Kazimierz Niewielski ps. „Jaskółka” † 17.01.1947 Stanisław Nowak ps. „Długi” † 17.01.1947 Józef Oblewski ps. „Wrzos” † 28.06.1946 Stanisław Ochnio ps. „Granat” † 1952 Józef Oleszko ps. „Jarząbek” † 17.01.1947 Jan Osmoliński ps. „Pomidorek” † 05.1948 Józef Pacek ps. „Wara” † 11.11.1946 Zenon Padewski † 07.05.1945 Aleksander Paterek ps. „Szczupak” † Janusz Pawełczak ps. „Głaz” † 06.04.1946 Jerzy Pawełczak ps. „Jur” † 23.10.1945 Kazimierz Pawłowski ps. „Nerw” † 10.02.1949 Tadeusz Pelak ps. „Junak” † 07.03.1949 Stanisław Pędrak ps. „Poleszuk” † 08.09.1946 Józef Piasecki ps. „Sokół” † 02.1946 Zbigniew Pielach ps. „Felek” † 10.1955 Stanisław Pietras ps. „Gwizd” † 24.05.1944 Jan Pietrzak ps. „Śmiały” † 09.04.1945 Jan Podkładka ps. „Brzoza” † 04.02.1947 Bolesław Pogoda ps. „Jawor” † 02.1945 Edmund Pogoda ps. „Rubit” † 02.1945 Marian Pomorski ps. „Marianek” † 27.01.1947 Piotr Popielewicz ps. „Tygrys” † 02.1947 Franciszek Pulpa ps. „Topór” † 1946 Stanisław Pyć ps. „Gałązka” † 27.01.1947 Mieczysław Raczkowski ps. „Wilczek” † 12.07.1945 Aleksander Radej ps. „Wicher” † 29.06.1948 Teofil Rejkiewicz ps. „Piotr” † 02.1945 January Rusch ps. „Kordian” † 17.07.1944 Henryk Rybarczyk ps. „Wilczek” † Stanisław Rydzykowski ps. „Mewa” † Jan Ryś ps. „Sowist” † 08.07.1945 Władysław Sampolski ps. „Anioł” † 08.09.1946 Wacław Sapała ps. „Krakus” † 03.12.1947 Antoni Saran ps. „Piat” † 29.06.1948 Mieczysław Sawicki ps. „Kruk” † 21.07.1946 Mikołaj Siczek ps. „Rączka” † 1948 Jerzy Siwecki ps. „Bachus” † 16.11.1948 Stanisław Skowyra ps. „Sławek” † 17.07.1944 Marian Skwara ps. „Sokół” † 10.1946 Stanisław Słabczyński ps. „Jeleń” † 1945 Mieczysław Smok ps. „Bufor” † 28.02.1946 Michał Smoliński ps. „Puma” † 1946 Władysław Sobczak ps. „Czajka” † 09.07.1948 Zbigniew Sochacki ps. „Zbyszek” † 03.07.1946 Stanisław Staropiętka ps. „Stańczyk” † 1946 Roman Statkiewicz ps. „Rek” † 06.1947 Jerzy Stefański ps. „Cedur” † 07.01.1947 Józef Strug ps. „Ordon” † 30.07.1947 Ryszard Suchodolski ps. „Alek” † Benedykt Surdacki ps. „Cygan” † 05.08.1946 Jan Surdacki ps. „Tarzan” † 09.07.1948 Leon Surdacki ps. „Korzonek” † Robert Surdacki ps. „Jurek” † 09.1945 Edward Szabesta ps. „Czarny” † 24.05.1944 Teresa Szadkowska ps. „Stokrotka” † 1945 Stanisław Szafran ps. „Roch” † 11.03.1950 Jan Szaliłow ps. „Renek” † 08.09.1947 Michał Szeremiecki ps. „Miś” † 06.01.1947 Ludwik Szmydke ps. „Czarny Jurek” † 02.09.1947 Tadeusz Szych ps. „Biały” † 27.10.1955 Edward Taraszkiewicz ps. „śelazny” † 06.10.1951 Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” † 03.01.1947 Jan Torbicz ps. „Łoś” † 07.11.1947 Stanisław Torbicz ps. „Kazek” † 06.10.1951 Kazimierz Tracz ps. „Loczek” † 10.01.1947 Marian Tracz † 08.07.1945 Edmund Tudruj ps. „Mundek” † 07.03.1949 Walerian Tyra ps. „Walerek” † 14.05.1951 Józef Wałek ps. „śbik” † 1946 Marian Wardak ps. „Bocian” † 09.06.1945 Arkadiusz Wasilewski ps. „Biały” † 07.03.1949 Walenty Waśkowicz ps. „Strzała” † 01.04.1949 Czesław Wawruszak ps. „Ali” † 1945 Leon Wejler ps. „Chmura” † 26.11.1946 Mieczysław Wilk ps. „Wilczek” † 24.09.1946 Władysław Winogrodzki ps. „Modrzew” † 23.10.1945 Tadeusz Wiśniewski ps. „Mewa” † 09.06.1945 Bronisław Wojciechowski ps. „Leszek” † 09.1951 Stefan Wojciechowski † 13.11.1951 Bartłomiej Wojniak ps. „Głowacki” † Piotr Woliński † 10.01.1947 Kazimierz Woźniak ps. „Szatan” † 11.05.1947 Stanisław Wójtowicz ps. „Iwan” † 26.08.1949 Józef Wrona ps. „Siwy” † 06.1946 Henryk Wybranowski ps. „Tarzan” † 06.11.1947 Eugeniusz Wysocki ps. „Mściciel” † 08.07.1945 Ignacy Zalewski ps. „Zygmunt” † 1950 Zygmunt Zalewski ps. „Maks” † 07.04.1945 Stanisław Zdeb † Bogusław Zieliński ps. „Kozioł” † 12.1947 Zygmunt Ziółek ps. „Szlak” † 03.07.1946 Feliks śak † 12.1945 Władysław śelazny ps. „Sikora” † NN ps. „Bronek” † 11.11.1946 NN ps. „Cygan” † 17.01.1947 NN ps. „Dąbek” † 1947 NN ps. „Drezdułka” † 1946 NN ps. „DruŜba” † 08.1946 NN ps. „Edek” † 29.06.1948 NN ps. „Góral” † 1945 NN ps. „Junak” † 03.1946 NN ps. „Korsarz“ † 1946 NN ps. „Łoś” † 05.1946 NN ps. „Panterka“ † 1945 NN ps. „Paprotka” † 17.01.1947 NN ps. „Pilot” † 17.01.1947 NN ps. „Sowa” † 1948 NN ps. „Stefan” † 10.1949 NN ps. „Śmigły” † 22.10.1946 NN ps. „Wicher” † 09.06.1945 NN ps. „śydek” † 12.1946

 

Mielnik

PAMIĘCI
BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY
6 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK

ST. SIERŻ. ADAMA RATYŃCA „LAMPARTA”
POR. KONSTANTEGO MAKSYMOWA „RYSZARDA”
KPR. KAZIMIERZA JAKUBIAKA „TYGRYSA”
STRZEL. ANDRZEJA JAKUBIAKA „RYSIA”
STRZEL. WIESŁAWA FILCZUKA „ROMKA”

POLEGŁYCH 10 i 11 V 1952 R.
W LESIE SOKOLE POD MIELNIKIEM ORAZ POD CHŁOPKOWEM
W WALCE Z KOMUNISTAMI
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Milówka

22.05.2015 r. w centralnym punkcie, rodzinnej miejscowości dowódcy NSZ, w Milówce odsłonięty został obelisk poświęcony porucznikowi Antoniemu Biegunowi ps. "Sztubak " i jego podkomendnym z NSZ. W uroczystości brała udział córka Antoniego Bieguna, Alicja Biegun-Szczepańska. 

 

Narewka

PAMIĘCI

DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI”
BOHATERSKIEJ SANITARIUSZKI
5 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK MJR. „ŁUPASZKI”
ROZSTRZELANEJ PRZEZ KOMUNISTÓW
W WIĘZIENIU W GDAŃSKU
28 VIII 1946 R.
W WIEKU 18 LAT

CHWAŁA POLEGŁYM
W WALCE Z WŁADZĄ NIELUDZKĄ
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Osmola

TU SPOCZYWAJĄ
BOHATERSCY ŻOŁNIERZE
5 WILEŃSKIEJ BRYGADY ARMII KRAJOWEJ
MJR. ZYGMUNTA SZENDZIELARZA „ŁUPASZKI”

Ś.P.
WACŁAW NIEMCZYNOWICZ „SŁOŃ” 21.VII.1945
NN „IRYS” 30.XI.1945

POLEGLI W WALCE Z REŻIMEM KOMUNISTYCZNYM
O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI, WIARĘ KATOLICKĄ
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 

źródła: www.fundacjapamietamy.pl

 

Ostrołęka

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
ZRZESZENIA WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ
NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH
NARODOWEGO ZJEDNOCZENIA WOJSKOWEGO
ORAZ CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW

KTÓRZY ZGINĘLI Z RĄK KOMUNISTÓW
NA ZIEMI OSTROŁĘCKIEJ
W LATACH 1944-1954

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
WIARĘ KATOLICKĄ i WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lista poległych i pomordowanych upamiętnionych pomnikiem w Ostrołęce:

KPT. ALEKSANDER BEDNARCZYK „ADAM”  20 XII 1946 CHOR. JÓZEF KOZŁOWSKI „LAS”  12 VIII 1949 CHOR. WITOLD BORUCKI „BABINICZ”  19 VIII 1949 CHOR. HIERONIM ROGIŃSKI „RÓG”  18 IV 1952

Zamordowani z wyroków sądów komunistycznych:

1. Stanisław Bałdyga „Klon”  2 VII 1946 2. Franciszek Banach „Burza”  VII 1946 3. Stanisław Bojarski „Agrest”  2 VII 1946 4. Stanisław Brzeziński „Tygrys”  18 V 1946 5. Kazimierz Buczyński „Sosna”  28 II 1946 6. Bolesław Budelewski „Pług”  15 VII 1948 7. Włodzimierz Chodkowski „Kora”  1950 8. Antoni Chojecki „Ślepowron”  9. Zygmunt Ciarka „Sowa”  19 II 1947 10. Zdzisław Czapicki „Sławek”  1950 11. Władysław Czekin „Grom”  23 VI 1946 12. Bolesław Częścik „Orlik”  10 VII 1951 13. Teofil Deptuła  1946 14. Jerzy Dominiak „Cygan”  20 VI 1951 15. Ignacy Długołęcki „Jerzy”  1949 16. Zygmunt Dragański „Dragon”  1946 17. Czesław Duma „Nieznany”  11 II 1949 18. Józef Dyjak „Góra”  1948 19. Jan Dziełak „Ryś”  5 I 1950 20. Stanisław Ejdys „Droga”  28 II 1946 21. Bolesław Gnoza  III 1946 22. Alojzy Godziński „Cygan”  6 II 1947 23. Józef Gryckiewicz „Brzoza”  6 II 1947 24. Henryk Gut „Bocian”  14 V 1949 25. Stanisław Jakacki „Dąb”  18 I 1947 26. Czesław Kania „Nałęcz”  12 VIII 1949 27. Stanisław Karbowski „Dym”  28 II 1946 28. Jan Kmiołek „Wir”  7 VIII 1952 29. Henryk Kocot „Brzezina”  28 II 1946 30. Stanisław Kolimaga „Paprotka” 4 VII 1946 31. Eugeniusz Kosakowski „Kos”  28 II 1946 32. Eugeniusz Krupka  2 VII 1946 33. Stanisław Kowalczyk „Baśka”  7 VIII 1952 34. Tadeusz Kruszewski „Sokół”  18 XI 1948 2 35. Marian Kuśmierz „Sas”  1946 36. Stanisław Lemański „Mina”  VII 1946 37. Kazimierz Lenkiewicz „Warmiak”  2 VIII 1950 38. Stanisław Lipiński „Lipa”  2 VII 1946 39. Tadeusz Lipka „Drzewo”  28 II 1946 40. Bronisław Lis  III 1946 41. Piotr Macuk „Sęp”  12 VIII 1949 42. Czesław Makoć „Olszyna”  28 II 1946 43. Władysław Majewski „świrko”  1950 44. Piotr Mossakowski  18 V 1946 45. Faustyn Myślak „Pług”  28 II 1946 46. Józef Nadolny „Lot”  VII 1946 47. Wacław Pazik  14 II 1946 48. Wacław Piaścik  VII 1946 49. Wincenty Pokornicki „Szczupak”  VII 1946 50. Władysław Prusaczyk  III 1946 51. Tadeusz Pszczoła „śądło”  28 II 1946 52. Kazimierz Rasiński „Karaś”  13 I 1947 53. Aleksander Sęk „Wiśnia”  1946 54. Jan Sęk  4 VII 1946 55. Szczepan Sęk  4 VII 1946 56. Stanisław Siwik  2 VII 1946 57. Jan Sokołowski 14 II  1946 58. Władysław Stepnowski  13 I 1950 59. Władysław Stępnowski „Jesion”  1949 60. Jan Stomberski „Zdzich”  28 II 1946 61. Antoni Szymański „Orgon”  2 VII 1946 62. Stanisław Szymański  2 VII 1946 63. Bolesław Szyszko „Klon”  12 VIII 1949 64. Józef Tercjak „Ognion”  VII 1946 65. Dominik Trzciński  III 1946 66. Ludwik Trzciński  III 1946 67. Tadeusz Wilkowski „Las”  28 II 1946 68. Antoni Wiśniewski „Kruk”  13 I 1947 69. Mieczysław Wiśniewski „Ryś”  23 VI 1946 70. Stanisław Wojsz „Sokół”  12 VI 1950 71. Aleksander Zawadzki „Lis”  1946 72. Władysław Zawadzki „Lampart”  1947 73. Czesław Ziemba „Łąk”  15 VII 1948

Zamordowani przez NKWD, UB, MO i KBW oraz zmarli w więzieniach:

1. Czesław Bączek 1949 2. Bolesław Białczak „Winkiel”  1946 3. Henryk Białczak „Waldemar”  22 V 1949 4. Czesław Bojarski  15 VII 1945 5. Józef Brzeziński  15 VII 1946 6. Stefan Budziszewski „Motyl”  1945 7. Stefan Cekała  1946 8. Józef Charecki „Sen”  22 I 1949 3 9. Tadeusz Chodkowski „Kartacz”  15 VII 1945 10. Julian Chojnowski „Cis”  14 I 1947 11. Mieczysław Chrzanowski „Greg”  1946 12. Stanisław Chrzanowski „Wał”  1946 13. Stanisława Ciesielska „Jaskółka”  27 III 1946 14. Witold Ciesielski „ śbik”  27 III 1946 15. Czesław Czarnecki „Cedro”  8 I 1946 16. Antoni Denkiewicz „Szturm”  1947 17. Tadeusz Długołecki  28 V 1948 18. Wacław Dobrzyński  28 XII 1948 19. Józef Duda  1951 20. Roman Dziemieszkiewicz „Pogoda”  XI 1945 21. Stanisław Glinka „Grom”  10 VI 1950 22. Piotr Kolasi ński „Piła”  5 XI 1946 23. Tadeusz Krupka „Longin”  7 XII 1950 24. Zygmunt Kwiatkowski „Zryw”  21 XI 1945 25. Stanisław Łuniewski „Ło ś”  24 VIII 1945 26. Henryk Milewski „Ci ęty”  19 VIII 1949 27. Wiktor Mossakowski „Goł ąb”  27 I 1949 28. Aleksander Niewiadomski „Sarna”  22 I 1949 29. Czesław Rychli ński  26 VIII 1949 30. Kazimierz Samsel „Waluch”  31. Stanisław Suchołbiak „Szary”  19 VIII 1949 32. Tadeusz Suwi ński „Sokół”  21 III 1949 33. Józef Zał ęski „Pewny”  1946 34. Józef Zamojski vel Por ębski „Leszek”  21 VIII 1948 35. Stefan śurawi ński „Kawka”  18 II 1946

Polegli w walkach partyzanckich:

1. Franciszek Adamkiewicz „Piorun”  15 VII 1945 2. Franciszek Ampulski „Skra”  16 IX 1951 3. Kazimierz Ampulski „T ęcza”  12 VI 1949 4. Kazimierz Artyfikiewicz „Trzynastka”  15 VII 1945 5. Wacław Bawarski „Ci ęty”  16 IX 1949 6. Henryk Bazydło „Tygrys”  3 III 1947 7. Czesław Berg „Słowik”  2 III 1949 8. Władysław Berg „Wolf”  2 III 1949 9. Stanisław Bieniek „Hardy”  VIII 1948 10. Wiktor Borkowski „Zaj ąc”  17 VII 1947 11. Marian Borys „Czarny”  12 VIII 1954 12. Kazimierz Borzymowski „Tur”  24 VI 1948 13. Stanisław Bryska „Du Ŝy”  15 VII 1946 14. Edward Budny „Wuj”  1 VI 1949 15. Wacław Bugnacki „Tygrys”  20 VIII 1951 16. Bronisław Chrzanowski „Ostry”  3 VII 1949 17. Zygmunt Ciesielski „ śbik”  27 III 1946 18. Edward Ciok „Chytry”  16 XII 1947 19. Stefan Czerwi ński „Ba Ŝant”  4 I 1947 20. Roman Dłu Ŝewski „Borsuk”  VI 1947 21. Edward Dobrzyński „Orzyc”  2 III 1949 4 22. Henryk Duda „Jastrz ąb”  11/12 VIII 1948 23. Stanisław Dykty „Dło ń”  2 III 1948 24. Alfred Gadomski „Kajdan”  15 X 1949 25. Stanisław Garliński „Cichy”  15 X 1949 26. Stanisław Gleba „Kuba”  20 VIII 1950 27. Aleksander Góralczyk „Topór”  11 XI 1953 28. Wiesław Grabowski „Mietek”  7 XII 1948 29. Stanisław Grajek „Mazur”  11 XI 1953 30. Eugeniusz Groblewski „Pilot”  VII 1946 31. Harenko „Zaj ąc”  1947 32. Tadeusz Jakacki „Mucha”  IX 1945 33. Stanisław Kaczmarczyk „Olszyna”  14 I 1947 34. Józef Kami ński „Longin”  1946 35. Filip Karpi ńczyk  5 XII 1946 36. Bolesław Kłosi ński  IV 1949 37. Franciszek Kmiołek „Bogdan”  16 IX 1951 38. Jan Komor „Szczupak”  9 I 1947 39. Stefan Kosak „Sokół”  VII 1945 40. Bogdan Kossak „Ford”  15 VII 1945 41. Zygmunt Kozłowski „Lis”  2 III 1949 42. Marian Kruk „Czarny”  IX 1947 43. Bronisław Krzywonek „Wiatr”  24 VI 1948 44. Stanisław KrzyŜewski  6 VI 1947 45. Bolesław Kulesza „Pomsta”  12 VI 1949 46. Stanisław Kulesza „Fryc”  28 IV 1946 47. Wincenty Kulesza „Błyskawica”  4 XII 1946 48. Jan Kutryb „Wiatr”  24 VI 1948 49. Jan Kwiatkowski „ Śmiały”  1946 50. Leon Kwiatkowski „Porzeczka”  1946 51. Władysław Lejmacher „Kruk”  14 I 1947 52. Antoni Lenkiewicz „Lipa”  1946 53. Stanisław Lewandowski „Jastrz ąb”  7 VII 1948 54. Eugeniusz Lipi ński „Mrówka”  15 X 1949 55. Józef Lipka  1945 56. Ignacy Lis  30 I 1947 57. Franciszek Litwa „Deska”  17 XII 1946 58. Władysław Majewski  1946 59. Czesław Marczak „Zbych”  2VI 1949 60. Aleksander Mierzejewski „Mazur”  1946 61. Dominik Milewski „Sokół”  12 VII 1949 62. Stanisław Mówi ński „Janusz”  1946 63. Władysław Mydło „Bohun”  24 VI 1948 64. Eugeniusz Nał ęcz „Jastrz ąb”  15 VII 1945 65. Julian Nasiadko „Ostry”  16 IX 1951 66. Marian Obr ębski „Kruk”  29 III 1948 67. Stanisław O ściłowski „Tur”  8 I 1947 68. Wincenty Parada „Sęp”  15 VIII 1946 69. Czesław Perkowski „Dzik”  VII 1947 70. Wacław Perkowski „Wiktor”  VII 1947 71. Marian Pieloch „Marek”  12 VII 1949 72. Aleksander Prusik „Borsuk”  4 VII 1949 5 73. Henryk Pyśk „Dąb II”  11/12 VIII 1948 74. Stanisław Radomski „Kula”  15 X 1949 75. Jan Rybka  20 VIII 1950 76. Jakub Sadłowski „Pień”  8 VIII 1946 77. Witold Sieczkowski „Biały”  1 VI 1949 78. Roman Składanowski „Wiktor”  15 VII 1948 79. Tadeusz Sokolnicki „Cygan”  VI 1949 80. Marian Stolarski „Gołąb”  VI 1947 81. Stanisław Sypniewski „Lipa”  1947 82. Henryk Szymański „Milczek”  1946 83. Antoni Ślaski „Kula”  26 XII 1946 84. Stanisław Śledzik „Huragan”  5 VII 1951 85. Roman Ślusarewicz „Borsuk”  27 VI 1947 86. Mirosław Tański „Bury”  VI 1946 87. Jan Topa „Borsuk”  2 III 1948 88. Bronisław Trzciński  20 VII 1946 89. Ignacy Trzciński „Trzcina”  30 V 1946 90. Tomasz Wierbilewicz „Bocian”  27 VI 1947 91. Szczepan Wojsz „Wilk”  1948 92. Józef Wołyński „Sęp”  1946 93. Stanisław ZadroŜny „Bocian”  94. Henryk Zbrzeźniak „Lis”  31 III 1948 95. Jan Ziemba „śbik”  7 XII 1948 96. Stanisław Zienkiewicz „Kalina”  28 I 1948 97. Stanisław Zyśk „Lis”  8 II 1947 98. Jan śbikowski „Mucha”  29 VIII 1948 99. Władysław śołądź „Dąb”  24 VI 1948 100. NN „Aleks”  29 II 1948 101. NN „Huragan”  14 I 1947 102. NN „Mietek”  7 XII 1948 103. NN „Dwunastka”  15 VII 1945 104. NN „Pająk”  12 I 1947 105. NN „Ryś”  24 X 1946

oraz około 100 poległych i zamordowanych, których nazwisk i pseudonimów do tej pory nie udało się ustalić …

 

Ostrów Mazowiecka

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY

ARMII KRAJOWEJ
ZRZESZENIA WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ
NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH
NARODOWEGO ZJEDNOCZENIA WOJSKOWEGO
ORAZ
CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW
ZIEMI OSTROWSKIEJ

POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1944-1953

ODDALI ŻYCIE
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
WIARĘ PRZODKÓW I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

DOBRZE ZASŁUŻYLI SIĘ OJCZYŹNIE

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

 

Radom

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY
ZGRUPOWANIA WIN
DOWODZONEGO PRZEZ KOMENDANTA
FRANCISZKA JASKULSKIEGO „ZAGOŃCZYKA”
1945-1950

POLEGLI WALCZĄC Z KOMUNISTAMI
NA ZIEMI RADOMSKIEJ
W OBRONIE NIEPODLEGŁOŚCI
WIARY I TRADYCJI NARODOWEJ

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Radomsko

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY
KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO

UTWORZONEGO PRZEZ
KPT. STANISŁAWA SOJCZYŃSKIEGO
„WARSZYCA”19 II 1947 R.

POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1945-1955

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lista poległych i pomordowanych Ŝołnierzy KWP upamiętnionych pomnikiem w Radomsku:

Wacław Antoniak „Wierzba”  19 II 1947 r. Władysław Antczak „Czesław”  22 I 1948 r. Armancki Józef  5 XI 1947 r. Stefan Bartyzel „śbik”  31 X 1948 r. Jan Bajon „Pirat”  23 XII 1945 r. Tadeusz Bartosiak „Wilk”  9 I 1947 r. Ksawery Błasiak „Albert”  19 II 1947 r. Antoni Błach „Mucha”  30 I 1947 r. Józef Broniszewski „Boryna”  6 XII 1945 r. Bernard Brandys  29 VIII 1946 r. Stanisław Brzeziński „Wiarus”  XII 1947 r. Stefan Cabała „Jerzy”  19 VIII 1946 r. Bronisław Chabryn „Iskra”  1946 r. Ryszard Chmielewski „Blondyn”  12 V 1946 r. Antoni Chowański „Kuba”  15 III 1950 r. Jan Chowański „Tadek”  19 V 1950 r. Edward Chudek „Kuciara”  9 VIII 1946 r. Albin Ciesielski „Montwił”  19 II 1947 r. Walenty Czarnecki „Maruszenko”  31 VIII 1947 r. Władysław CzyŜak „Czarny”  16 III 1952 r. Józef Coliński „Zarycz”  22 V 1950 r. Józef Cygan „Wrzos”  9 I 1947 r. Franciszek Czupryna  17 I 1947 r. Ludwik Danielak „Bojar”  5 VIII 1955 r. Franciszek Deksymer „Kukułka”  1 I 1948 r. 2 Adam Dulęba „Jur”  9 IX 1946 r Zenon Dąbrowski „Korsak”  30 V 1947 r. Jan Depta „Szpak”  28 I 1947 r. Marian Derlatka „Jastrząb”  19 VI 1949 r. Adam Dolik  18 I 1947 r. Edward Dula  17 VII 1949 r. Władysław Dwornik „Synek”  30 IX 1949 r. Gabriel Fejcho „Ogień”  9 V 1946 r. Leon Foriasz „Longin”  30 X 1947 r. Stanisław Florczak „Rzeźnik”  14 VIII 1948 r. Jan Flasza „Lew”  21 IV 1946 r. Zygmunt Flaszka  3 IV 1948 r. Franciszek Frąk „Komar”  30 X 1948 r. Antoni Fryszkowski „Ryś”  10 II 1948 r. Zdzisław Gaik „Pistolet”  13 I 1949 r. Wacław Gajewski „Zygmunt”  24 II 1947 r. Wincenty Garus  IV 1946 r. Stanisław Gibek „Piekarz”  5 VII 1946 r. Henryk Glapiński „Klinga”  19 II 1947 r. Jan Gonera „Śmiały”  19 II 1947 Marian Gonera  29 I 1949 r. Włodzimierz Gorzelak „Cholewa”  26 VIII 1946 r. Czesław Górecki „Rzędzian”  22 V 1950 r. Mieczysław Graczyk  12 VIII 1946 r. Feliks Gruberski „Artur”  3 I 1947 r. Zenon Grzegórski „Wisła”  22 V 1950 r. Stefan Grzesiak „Zdzich”  10 VIII 1946 r. 3 Stefan Guertler „Tse”  28 XII 1946 r. Jan Gzik  1946 r. Stanisław Gwiazda „Witek”  19 X 1949 r. Stefan Hałas „Woda”  X 1946 r. Michał Helewski  XII 1946 r. Paweł Heczko „Edek”  29 VIII 1946 r. Antoni Hyra „Dobry”  28 I 1947 r. Edmund Hys „Jodła”  19 II 1947 r. Jan Idziak „Mrugała”  19 II 1947 r. Antoni Janiec „Łoś”  17 V 1946 r. Edward Janik „Śmiały”  10/11 VIII 1946 r. Stefan Janik „Warta”  28 VII 1948 r. Bronisław Jarzębiak  29 XII 1945 r. Andrzej Jaworski „Marianek”  8 VIII 1949 r. Kazimierz JaŜdŜyk „Śmiały”  11 V 1948 r. Stefan Jelonek  26 VIII 1946 r. Stefan Jędrzejczyk  1946 r. Wiktor Kania „Mrówka”  5 V 1946 r. Stanisław Kania „Murzyn”  8 VII 1949 r. Ryszard Kapczyński „Szary”  12 V 1946 r. Jerzy Karnicki „Bursztyn”  20 IV 1946 r. Franciszek Karbowiak „Dąbek”  30 IX 1949 r. Henryk Karpiński „Tarzan”  17 III 1946 r. Lech Kardas „Kończyc”  30 X 1945 r. Stanisław Kasprzyk „Chadziaj”  26 VI 1947 r. Ignacy Kaszewski  29 I 1949 r. Józef Kędziora „Rinaldo”  28 I 1947 r. 4 Tadeusz Kępiński „Las”  1946 r. Andrzej Kidawski „Orlicz”  7 I 1947 r. Tadeusz Klimasiński  1948 r. Marian Knop ps. „Własow”  19 II 1947 r. Józef Kniewski  X 1946 r. Jan Koch „Zemsta”  31 VIII 1946 r. Mieczysław Kokot „Świstak”  6 XII 1946 r., Robert Kołodziej „Ojciec”  29 VIII 1946 r. Zygfryd Kołodziej „Jastrząb”  29 VIII 1946 r. Józef Koniarski  12 V 1946 r. Bolesław Koziński „śydek”  28 I 1947 r. Stefan Kowalczyk „Jeleń”  12 VIII 1946 r. Jan Krata  31 VII 1946 r. Tomasz Krej  3 X 1946 r. Stefan Kręt „Grzmot”  15 II 1949 r. Antoni Królik „Sikorski”  19 XII 1946 r. Stefan Krzemianowski  13 III 1949 r. Stanisław Krzypkowski „Morus”  9 IX 1946 r. Jan Krzywański „Złotnik”  13 IX 1949 r. Józef KsięŜnik „Las”  1949 r. Bolesław Kubiak  13 VI 1947 r. Józef Kubiak „Paweł”  30 VI 1946 r Edward Kudecki  1946 r. Bronisław Kulesza „Stasiek”  1949 r. Zbigniew Kutermacha „Czarny”  7 I 1947 r. Tadeusz Kuzia „Igła”  8 VIII 1949 r. Stanisław Kwec „Chudy”  26 III 1947 r. 5 Jan Kwapisz „Lis-Kula”  21 VII 1951 r. Ryszard Lang „Krawiec”  31 X 1948 r. Piotr Lewiński „Wilk”  31 VIII 1946 r. Stanisław Lisiecki „Jaguar”  26 VIII 1946 r. Piotr Lisiecki „Śmigły”  26 VIII 1946 r. Adam Łebek „Mały”  28 I 1947 r. Kazimierz Łuczak  15 II 1947 r. Stefan Łuszczyk „Karp”  26 XI 1946 r. Kazimierz Maciejewski „Władysław”  30 VIII 1947 r. Jan Małolepszy ps. „Murat”  11 III 1949 r. Józef Małolepszy „Brzoza”  29 XI 1947 r. Władysław Masłowski  1946 r. Stanisław Marczak „Szlama”  22 V 1950 r. Eryk Matuszczyk „Kozak”  28 X 1946 r. Roman Maślak „Ryś”  1 XII 1951 r. Ignacy Michalak „Lotnik”  1 IV 1950 r. Czesław Michałek  24 VII 1948 r. Józef Michoń  II 1947 r. Kazimiera Mielczarek „Wierna”  27 VIII 1946 r. Czesław Mielczarek „śeglarz”  V 1946 r. Seweryn Najgebauer „Świerk”  5 VIII 1948 r. Stanisław Nogala „Zapała”  28 VI 1946 r. Jan Nowak „Bohun”  24 III 1948 r. Tadeusz Nowak „Dąbek”  13 I 1949 r. Mieczysław Nicpoń „OdwaŜny”  28 I 1947 r. Józef Nicpoń „Sokół”  IV 1947 r. 6 Barbara Niemczyk „Hajduczek”  27 VIII 1946 r. Ryszard Nurkowski „Mewa”  12 V 1946 r. Władysław Ograbek „Łokietek”  X 1947 r. Józef Olczyk „Kula”  VIII 1948 r. Tadeusz Olejnik „Kapsel”  11 XII 1946 r. Alfons Olejnik „Babinicz”  18 I 1947 r. Mieczysław Olejnik „Szary”  22 IX 1946 r. Michał Olejnik  8 VII 1947 r. Lucjan Olszewski „Szczerba”  V 1946 r. Mieczysław Osumek „Stalka”  19 VIII 1946 r. Mirosław Pająk „Ziuk”  26 II 1948 r. Kazimierz Pacholski  17 VII 1949 r. Józef Parkitny „Mściciel”  15 XI 1946 r. Jan Patela „Kędzior”  6 I 1947 r. Edward Pluskota „OdwaŜny”  9 IX 1946 r. Pluskota ps. „Mały”  9 IX 1946 r. Bogusław Podczaski  III 1946 r. Stanisław Poteralski  1946 r. Leon Powroźnik „Dawid”  19 II 1947 r. Henryk Piasecki „Zapora”  6 XII 1945 r. Bronisław Perlak „Kogut”  11 XII 1946 r. Tadeusz Perka „Błyskawica”  21 VI 1951 r. Józef Prajs „Przesmyk”  5 VIII 1948 r. Feliks Poryzała „Doktor”  31 X 1948 r. Piotr Proszowski „Wrona”  12 V 1946 r . Józef Pyrka „Lipa”  25 X 1948 r. Stefan Raczak „Wicek”  17 VII 1949 r. 7 Kazimierz Rawicki „Lech”  15 IV 1946 r. Benedykt Ratajski „ Mikuś”  12 V 1946 r. Bolesław Rogalski „Pierdoła”  26 VIII 1946 r. Zdzisław Romański  1946 r. Jan Rogulka „Grot”  12 V 1946 r. Antoni Rubik „Wicher”  26 VIII 1946 r. Emil Ruśniok „Gustlik”  29 VIII 1946 r. Mieczysław Serwatka „Bolesław”  24 III 1948 r. Kazimierz Skalski „Zapora”  22 I 1948 r. Franciszek Skrobol  I 1947 r. Józef Skoczylas „Brzoza”  29 XI 1947 r. Adam Skoczylas „Kruszyna”  21 XII 1946 r. Tadeusz Schabowski  12 V 1946 r. Stanisław Sojczyński „Warszyc”  19 II 1947 r. Stefan Sobala „Jerzyk”  23 XII 1945 r. Bolesław Sobocik  29 VIII 1946 r. Ignacy Sowa „Kukułka”  15 IV 1946 r. Roman SłuŜałek  1948 r. Franciszek Sztajnowski  1948 r. Józef Suchański „Wuj”  XII 1946 r. Kazimierz Szczepański „Wicher”  22 V 1950 r. Gerhard Szczurek „Erg”  28 XII 1946 r. Stanisław Szczygielski  8 II 1948 r. Jan Szulc „Leszek”  9 I 1947 r. Tadeusz Szymański „Manifest”  13 IX 1949 r. Leopold Słomczyński  12 V 1946 r. Jan Siewiera „Wicher”  30 I 1947 r. 8 Eryk Szmajduch „Tarzan”  29 VIII 1946 r. Wilhelm Szwajnoch „Prom”  29 VIII 1946 r. Antoni Stanioch „Czarny”  22 I 1948 r. Ludwik Statkiewicz „Mech”  19 II 1947 r. Antoni Stefaniak „Sęp”  22 V 1946 r. Paweł Stopa „Dąb”  28 XII 1946 r. Czesław Surowiecki „Czujny”  24 I 1947 r. Józef Ślęzak „Mucha”  26 VIII 1955 r. Czesław Turlejski  12 V 1946 r. Jan TeląŜka „Chętny”  31 X 1948 r. Antoni Tkocz „Antoś”  22 I 1947 r. Jan Tomaszewski „Radek”  2 X 1949 r. Franciszek Trzeciak  6 I 1947 r. Marian Uchroński „Orlik”  14 VIII 1948 r. Stefan Urbański „Rzeźnik”  5 V 1946 r. Ulfik „KsięŜyc”  9 IX 1946 r. Stanisław Wersal  12 V 1946 r. Aleksander WęŜyk  12 IV 1947 r. Adam Wiktor „Wicher”  24 VII 1946 r. Karol Wieloch  12 V 1946 r. Józef Wojewódka „Orzechowski”  14 VI 1946 r. Jan Wojewoda  XII 1946 r. Michał Wojtczak „Zbigniew”  22 V 1950 r. Tadeusz Wojdaszewski  24 III 1948 r. Władysław Wójcik  8 I 1950 r. Bronisław Woźniak „Zemsta”  14 VIII 1948 r. Stefan Wydrzyński „Zygmunt”  26 VIII 1955 r. 9 Jan Wyrębak „Wilga”  18 I 1947 r. Antoni Wyrwas „Jacek”  26 III 1948 r. Zygmunt Wyszkowski „Kamień”  3 VI 1947 r. Zygmunt Zając „Zagłoba”  28 I 1947 r. Mikołaj Zaremba „Halina”  5 V 1953 r. Jan śak „Huragan”  1 VIII 1950 r. Stanisław śelanowski „Nałęcz”  19 II 1947 r. Jan śurawski „Słoń”  17 III 1946 r. Stanisław śółtaszek „Siwy”  30 I 1947 r. Leopold Wiaderek „Kozak”  23 XII 1945 r. N.N. “Gąska”  16 I 1947 r. N.N. „Hardy”  9 IX 1946 r. N.N. „Mściciel”  9 VIII 1946 r. N.N. „Siwy”  4 I 1947 r. N.N. „Sosna”  31 VIII 1946 r. N.N. „Twardy”  9 IX 1946 r. N.N. “Wilk”  9 IX 1946 r.

 

Rozbity Kamień

Płyta nagrobna żołnierza kampanii wrześniowej i AK-WIN Klemensa Kalickiego na cmentarzu w Rozbitym Kamieniu.

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Siedlce

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY
V I VI
BRYGADY WILEŃSKIEJ
ARMII KRAJOWEJ
ZAMORDOWANYCH
POLEGŁYCH W WALCE
Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
1944-1953

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

 

 

Sokołów Podlaski

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
I STRUKTUR POAKOWSKICH
OBWODU SOKOŁÓW PODLASKI
„JEZIORO”,
6 BRYGADY WILEŃSKIEJ
ORAZ CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW
POWIATU SOKOŁOWSKIEGO

POLEGŁYCH W WALCE
Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1944-1953

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lista poległych i pomordowanych upamiętnionych pomnikiem w Sokołowie Podlaskim:

MJR JERZY SASIN ,,ROSA” † 16 II 1945 KPT. WŁADYSŁAW ŁUKASIUK „MŁOT” † 27 VI 1949 POR. JÓZEF MAŁCZUK ,,BRZASK” † 7 IV 1950 KPT. KAZIMIERZ KAMIEŃSKI „HUZAR” † 11 X 1953

Ofiary wywózek do obozów koncentracyjnych w Rosji Sowieckiej:

Józef Antoniak † Władysław Bajerowicz † 26 IV 1945 Władysław Buczyński † 27 III 1945 Stanisław Dybowski † Władysław Dytel † 30 XII 1945 Eugeniusz Jacenciuk † 25 III 1945 Michał Krasiński „Szczur” † VI 1945 Lucjan Krasuski † 25 III 1945 Franciszek Krypski † 20 VI 1947 Stanisław Litewnicki † 25 III 1945 Stanisław Małkus † 13 IV 1945 Jan Mikołajczuk † 26 III 1945 Stanisław Nowotniak † 25 III 1945 Eugeniusz Pieńkowski „Gryf” † 30 IV 1945 Antoni Potocki † 21 V 1945 Stanisław Przygodzki † 14 I 1946 Rudnicki † 25 III 1945 Lucjan Rytel † 25 III 1945 Wacław Sawicki † 1 VIII 1945 Wacław Szcześniak † 12 III 1945 Antoni Tomczuk † 16 IV1945 Franciszek Torka † VII 1946 Stanisław Walczuk † Stanisław Zabuski † 20 II 1946 Marian Zdziarski „Paprzyca” † 16 II 1945 Stanisław śochowski † Eugeniusz śyluk † 25 III 1945

Zamordowani z wyroków sądów komunistycznych:

Roman Bieliński † 27 II 1946 Edward Cibor † 27 II 1946 Mieczysław Dębiński † 27 II 1946 Tadeusz DomŜalski ,,Rekrut” † 15 VII 1948 Aleksander Florczuk † 24 XII 1946 Klemens Kalicki † 27 II 1946 Jerzy Kędziora „Wilk” † 27 II 1946 Edward Kur „Rekin” † 23 XII 1946 Marian Lipka † 27 II 1946 Henryk Małczuk „Borowy” † 7 II 1946 Lucjan Marchel ,,Młot” † XII 1946 Zygmunt Marchel ,,Sternik” † XII 1946 Michał Michalak ,,Biały” † 19 II 1945 Józef Myszko † 28 XII 1946 Kazimierz Pawluczak ,,Kruk” † 15 V 1948 Władysław Ratyński † 27 XII 1946 Józef Ruciński † 27 II 1946 Antoni Srokosz „Orkan” † 3 I 1947 Stefan Sterlus „Sokół“ † 17 II 1947 Zdzisław Stokowski ,,Nurek” † 27 II 1946 Jan Tobota ,,Janek” † 17 II 1947 Aleksander Tomaszewicz ,,Jagoda” † 20 XI 1944 Mieczysław Wyrozębski † 27 XII 1946 Tadeusz Zieliński † 27 II 1946

Zamordowani przez UB, NKWD, KBW, MO, LWP:

Jan Augustyniak † 14 II 1952 Henryk Bero † Bolesław Bieliński † 10 V 1945 Marian Borychowski † II 1951 Sylwester Dymowski † 1945 Jan Flisek † VI 1945 Stanisław Flisek † VI 1945 Geczan † 1945 Antoni Gilewicz † 31 I 1947 Wacław Gilewicz ,,Niski” †9 XI 1944 Czesław Grądzki ,,Krzemień” † XI 1944 rodzina Grochowskich † IX 1945 Henryk Iwański „Burza” † 1946 Henryk Kalinowski ,,Lew” † 31 III 1945 Józef Kozaryna ,,Zając” † 15 XI 1950 Jan Kruza † 1948 Roman Krystosiak † 12 IV 1945 Stanisław Kurowski † IV 1945 Jan Łaniewicz „Lis” †15 XI 1950 Stefan Łaszkiewicz ,,Fryc” † 1945 Stanisław Łęczyński ,,Rawa” † 1952 Józef Lewicki ,,GraŜyna” † XII 1944 Wacław Mastalerczuk † 23 XII 1946 Władysław Mielnicki † V 1948 Roman Mizikowski „Jurek” † 5 X 1946 Leopold Niemirka † IV 1945 Henryk Olichwierczuk † 1945 Franciszek Paczuski ,,Grab” † 19 II 1946 Antoni Pietranik † 26 XI 1947 Polkowski † Jan Remiszewski † 1 VIII 1950 Marian Rutkowski † 17 VII 1947 Marek Samula † 30 III 1950 Zenon Sawic ,,Zeksio” † 17 V 1945 Mieczysław Siemieniuk † IV 1945 Stanisław Stankiewicz † 12 VIII 1947 Stanisław Steć † 8 XII 1947 Zygmunt Strzałkowski † 1946 Jan Świątkowski † 1948 Trębicki †1946 Kazimierz Trzciński † RóŜa Wierzbicka † 10 IV 1946 Edward Wierzbicki † 10 IV 1946 Józef Wierzbicki † 10 IV 1946 Józef Wierzbicki †V 1945 Franciszek Wilk † 1948 Antoni Woźniak „Skorupka” † Franciszek Wrzosek † II 1946 Marian Wrzosek † Stanisław Wrzosek † 19 V 1946 Bogusław Zawadyl † 3 IV 1945 Jan Zawadzki † 25 VIII 1950 Stanisław Zbiejczuk † 9 IV 1945 Władysław Ziółkowski † 1946 Józef Zygmunt † 1945 Antoni śuber „Łada” † 1945

Padli w walce z UB, NKWD, KBW, MO i LWP:

NN ,,Akacja” † 23 III 1948 Józef Babicz ,,świrko” † 17 II 1947 Stanisław Białowąs ,,Boruta” † 17 VII 1946 Marian Bielski ,,Czart” † 11 V 1948 Zdzisław Boruc „Gnat” † 1945 NN ,,Brzoza” † 23 III 1948 NN ,,Brzoza” † 10 IV 1946 Ludwik Buraczyński † 10 IV 1945 ,,Cygan” NN † 10 IV 1946 Arkadiusz Czapski ,,Arkadek” † 30 IX 1950 Jan Czarnocki ,,Huragan” † 30 XII 1949 ,,Czesio” NN † 10 IV 1946 Stanisław Diaczon „Szofer” † 2 VIII 1946 Drab ,,Zuj” † 10 VI 1946 „Duk” NN †10 IV 1946 „Dzik” NN † VII 1946 Wiesław Filczuk ,,Amerykanin” † 11 V 1952 Gąsowski ,,Szron” † 10 IV 1946 Józef Gil † 31 XI 1945 Stanisław Głogowski ,,Kusy” † 10 IV 1946 „Grom” NN † 3 II 1947 Kazimierz Gryć ,,Pająk” † 10 IV 1946 Zdzisław Jabłoński ,,Pirat” † 25 VII 1945 Marian Jakimiak † 10 IV 1946 Andrzej Jakubiak ,,Ryś” † 11 V 1952 Kazimierz Jakubiak ,,Tygrys” † 10 V 1952 Franciszek Januszkiewicz ,,Zbieg” † 17 II 1947 Antoni Jarosiewicz ,,Zagłoba” † 5 III 1946 „Jesion” NN † 25 VII 1945 Kazimierz NN † 25 VII 1945 „Kora” NN † 10 IV 1946 Marian Kruk ,,Czarny” † 10 IV 1946 Konstanty Maksymow „Ryszard” † 11 V 1952 Józef Małko † 10 IV 1946 Kazimierz Małko † 10 IV 1946 Jan Małyszko „Grom” † 17 II 1947 Aleksander Marchel,,Pokrzywa” † 29 XI 1949 Wacław Mieczkowski ,,Mały” † 10 IV 1946 Karol Nasiłowski ,,Śmiały” † 10 IV 1946 „Nur” NN † 9 XI 1946 Józef Oksiuta ,,Pomidor” † 30 IX 1950 Józef Oleksiak ,,Wichura” † 14 V 1948 Arkadiusz Pieniak † 7 IV 1950 Adam Ratyniec „Lampart” † 11 V 1952 Stanisław Rosłan ,,Wilk” † 10 IV 1946 Józef Rostek ,,Iskra” † 23 V 1948 Władysław Rymaszewski „Bóbr” † 2 IV 1947 Franciszek Rymuza †10 IV 1946 „Serdeczny” NN † 17 II 1947 ,,Sęk” NN † 5 III 1946 Aleksander Sowiński ,,Wilk” † 19 II 1946 „Stalowy” NN † 11 XI 1946 Władysław Strzałkowski ,,Władek” † 30 IX 1950 „Szary” NN † 11 XI 1946 Franciszek Szerszeń ,,Piórko” †14 IX 1946 Teodor Śmiałowski „Szumny” † VII 1945 Kazimierz Ilczuk ,,Sęp” † 7 IV 1950 Jan Wasilewski † 14 IX 1946 Eugeniusz Welfel „Orzełek” † 30 IX 1950 Jan Witkowski ,,Lin” † 10 IV 1946 Kazimierz Wyrozębski ,,Sokolik” † 5 VII 1948 Aleksander Zbiejczuk ,,Brzoza” † 10 IV 1946

oraz co najmniej 100 poległych i zamordowanych, których nazwisk i pseudonimów do tej pory nie udało się ustalić ...

 

 

Sterdyń

PAMIĘCI

KAZIMIERZA WYROZĘBSKIEGO „SOKOLIKA”

BOHATERSKIEGO ŻOŁNIERZA
ARMII KRAJOWEJ
OBWODU SOKOŁÓW PODLASKI „JEZIORO”
I 6 BRYGADY WILEŃSKIEJ KPT. „MŁOTA”
POLEGŁEGO 5 VII 1948
POD CHĄDZYNIEM
W WALCE Z KOMUNISTAMI
ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

Turbacz

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY

KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ
ARMII KRAJOWEJ
LUDOWEJ STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA
ZGRUPOWANIA "BŁYSKAWICA" JÓZEFA KURASIA "OGNIA"
ODDZIAŁU "WIARUSY"

WALCZĄCYCH W GORCACH
W LATACH 1942-1949
O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA
Z NIEMIECKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM

 

źródło: www.fundacjapamiętamy.pl

 

Wisła

Tablica pamiątkowa poświęcona zgrupowaniu NSZ VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. "Bartek" znajdująca się w kościele parafialnym p.w.WNMP przy ul.Lipowej 7 w Wiśle. Tablicę umieszczono wewnątrz kościoła, obok ołtarza głównego.



Włodawa

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY ORAZ WSPÓŁPRACOWNIKÓW
ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO ARMII KRAJOWEJ
- ZRZESZENIA WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ
OBWODU WŁODAWA
DOWODZONEGO PRZEZ BRACI
POR. LEONA TARASZKIEWICZA „JASTRZĘBIA” 3 I 1947
I PPOR. EDWARDA TARASZKIEWICZA „ŻELAZNEGO” 6 X 1951

POLEGŁYCH W LATACH 1945–1955
W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

 

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

Wysokie Mazowieckie

PAMIĘCI KPT. KAZIMIERZA KAMIEŃSKIEGO „HUZARA”

I JEGO ŻOŁNIERZY Z ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH
OBWODU AK-AKO-WIN WYSOKIE MAZOWIECKIE
I 6 BRYGADY WILEŃSKIEJ ARMII KRAJOWEJ
POLEGŁYCH W LATACH 1945-1953
W WALCE Z KOMUNISTAMI

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lista poległych i pomordowanych partyzantów Huzara upamiętnionych pomnikiem w Wysokiem Mazowieckiem:

kpt. Kazimierz Kamieński „Huzar” †11 X 1953 ppor. Józef Godlewski „Topór” † 30 VI 1946 por. Józef Małczuk „Brzask” † 7 IV 1950 por. Walerian Nowacki „Bartosz” † 3 VII 1948 por. Roman Ostrowski „Wicher” † 3 X 1946 Marian Bielski „Czort” † 11 V 1948 Franciszek Biercewicz „Franek Wileńszczak” † 1950 Józef Brzozowski „Hanka” † 10 VIII 1952 Borychowski Marian † II 1950 Witold Buczak „Ponury” † 28 V 1952 Arkadiusz Czapski „Murat” † 30 IX 1950 Jan Czarnocki „Huragan” † 30 XII 1949 Michał Dąbrowski „Orzeł” † V 1948 Wiesław Filczuk „Amerykanin” † 11 V 1952 Witold Goldzisz „Radio” † 27 VII 1948 Stanisław Gontarczuk „Rekin” † 30 V 1951 Józef Gontarczuk „Korsarz” † 1 IV 1952 Mieczysław Grodzki „śubryd” † 11 X 1953 Edward Guziak „Jastrząb” † 23 XII 1947 Kazimierz Ilczuk „Sęp” † 7 IV 1950 Andrzej Jakubiak „Ryś” † 11 V 1952 Kazimierz Jakubiak „Tygrys” † 10 V 1952 Lucjan Łapiński † 6 II 1946 Stanisław Łapiński „Orzełek” † 1 IV 1952 Franciszek Łapiński „Szwed” † 23 XII 1947 Konstanty Maksymow „Ryszard” † 11 V 1952 Aleksander Marchel „Pokrzywa” † 23 XI 1949 Józef Mościcki „Pantera” † 22 IX 1953 Bogusław Nazarewicz „Fredek” † 19 X 1948 Lucjan Niemyjski „Krakus” † 22 VIII 1952 Arkadiusz Pieniak † 7 IV 1950 Józef Oksiuta „Pomidor” † 30 IX 1950 Kazimierz Parzonko „Zygmunt” † 22 IX 1953 Tadeusz Porowski „Boberek” † 30 V 1951 Adam Ratyniec „Lampart” † 11 V 1952 Kazimierz Radziszewski „Marynarz” † 22 IX 1953 Lucjan Roszkowski „Orlik” † 23 XII 1947 2 Stanisław Roszkowski „Tarzan” † 1947 Tadeusz Roszkowski † 13 III 1948 Władysław Strzałkowski „Władek” † 30 IX 1950 Franciszek Szerszeń „Piórko” † 14 IX 1946 Zygmunt Szulborski „Wicher” † 29 VII 1948 Mieczysław Szulborski „Jurek” † 29 VII 1948 Stanisław Śliwowski „Chytry” † 24 IX 1950 Feliks Truszkowski „Grek II” † 14 IX 1946 Stanisław Truszkowski „Kreska” † 1947 Eugeniusz Tymiński „Ryś” † 30 V 1951 Stanisław Sieklucki „Sroka” † 14 IX 1946 Eugeniusz Welfel „Orzełek” † 30 IX 1950 Jan Wyszyński „Jędruś” † 27 VII 1948 Wacław Zalewski „Zbyszek” † 11 X 1953 Zygmunt Zalewski „Czuma” † XI 1951 Antoni śochowski „Naspiuk” † 30 V 1951 Tadeusz śochowski „Marek” † 1952 Konstanty śero † 30 VI 1950 NN „Cygan” † 9 XI 1945 NN † 29 IV 1945 NN † 29 IV 1945 NN † 29 IV 1945

 

Wyszków

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ,
RUCHU OPORU ARMII KRAJOWEJ,
ZRZESZENIA WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ,
NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH
I NARODOWEGO ZJEDNOCZENIA WOJSKOWEGO

ORAZ CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW
KTÓRZY ZGINĘLI Z RĄK KOMUNISTÓW
NA ZIEMI WYSZKOWSKIEJ,
W LATACH 1944-1952

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI,
WIARĘ KATOLICKĄ i WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

LISTA POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH UPAMIĘTNIONYCH POMNIKIEM W WYSZKOWIE:

ZYGMUNT DĄBKOWSKI „ORKA” + 12 VI 1949 JAN KMIOŁEK „WIR”- „MAZUREK” + 7 VIII 1952 FRANCISZEK KMIOŁEK „BOGDAN” + 16 IX 1951 STANISŁAW ŁANECKI „PRZELOTNY” + 25 XI 1946 1. Franciszek Ampulski „Skra” + 16 IX 1951 2. Kazimierz Ampulski „Tęcza” + 12 VI 1949 3. Jan Anfolecki „Ryś” + 28 X 1948 4. Krystyna Bielawska + VI 1946 5. Julian W. Bielawski „Dąb” + 1944 6. Julian Bielawski + 5 VI 1945 7. Zbigniew Bielawski „Ryś” + 1946 8. Henryk Borczyński „Burza” + 28 X 1948 9. Stanisław Brzeziński „Tygrys” + 15 V 1946 10. Piotr Chojnacki „Radzymin” + X 1944 11. Wacław Chojnowski „Osełka” + 26 I 1949 12. Kazimierz Chrzanowski „Ketling” + 23 VI 1950 13. Ryszard Czechowski + 13 II 1952 14. Jerzy Frey „Kula” + 3 IV 1945 15. Kazimierz Galbarczyk + 15 XII 1945 16. Kazimierz Glinicki + 3 XI 1950 17. Wacław Gołębiowski „NóŜ” + 11 VI 1945 18. Władysław Grudziński „Pilot” + 28 VI 1950 19. „Góra” NN + 25 XI 1946 20. Franciszek Jackiewicz + III 1946 21. Dariusz Kieliszek „Ponury” + 3 VIII 1946 22. Stanisław Kowalczyk „Odwet” + 7 VIII 1952 23. Tadeusz Kruszewski „Sokół” + 18 XI 1948 24. Aleksander Kulesza „Krysia” + 16 I 1947 25. Piotr Kulasiński „Adam” + 5 XI 1946 26. Bolesław Kulesza „Pomsta” + 12 VI 1949 27. Julian Kwiatkowski „Miły” + 1950 28. Tadeusz Makowski „śbik”+ X 1948 29. Józef Matusiak „Ponury” + I 1946 30. Stanisław Miszewski „Kłos” + VI 1945 31. Julian Nasiadko „Ostry” + 16 IX 1951 32. Jan Pędzich „Tygrys” + VI 1950 33. Stanisław Pisarski „Sęp” + I 1946 34. Płoszyński + VI 1945 35. Jerzy Rytel „Koniczynka” + 23 XI 1944 36. Antoni Sępkowski „Zarzycki” + XII 1944 37. Roman Składanowski „Wiktor” + 15 VII 1948 38. Julian Soliwoda „Jurek” + 1950 39. Kazimierz Szklarski + 16 XII 1945 40. Szmit Anna + 16 XII 1945 41. Jan Szulejewski + 1950 42. Antoni Struniawski „Huragan” + 30 V 1951 43. Czesław Wilski „Zryw” + 23 VI 1950 44. Jan Wróblewski „Roman” + 27 V 1951 45. Stanisław Zając + 19 VII 1946 46. Wacław Zwaliński „Cis” + 28 I 1951 47. Hieronim śbikowski „Twardowski” + 23 VI 1950 oraz nieznani, którzy zginęli w tajgach Sybiru lub prochy ich kryją pola ziemi ojczystej

Zakopane

PAMIĘCI

ŻOŁNIERZY ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH

JÓZEFA KURASIA „OGNIA”

POLEGŁYCH W WALCE
Z HITLEROWSKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1943-1950

ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

źródło: www.fundacjapamietamy.pl

 

Lista poległych i pomordowanych Ŝołnierzy „Ognia” upamiętnionych pomnikiem w Zakopanem:

Józef Kuraś „Ogień” † 19 II 1947 Henryk Głowiński „Groźny” † 9 XI 1946 Kazimierz Kuraś „Kruk” † 21 II 1947 Stanisław Ludzia „Harnaś” † 12 I 1950 Józef Sral „Smak” † 18 II 1947 Stanisław Sral „Zimny” † 21 II 1947 Józef Szczot „Marny” † 11 II 1947 Antoni Wąsowicz „Roch” † 24 II 1948 1. Mieczysław Adamiec † 25 IX 1946 2. Tadeusz Baliński „Kukułka” † 1947 3. Władysław Bem „Szpak I” † 28 XII 1943 4. Józef Blacharczyk „Zemsta” † 1947 5. Stanisław Bobek „Cichy” † 15 IV 1946 6. Stanisław Bochniak „Saper” † 1 XI 1947 7. Walenty Bochorowski „Podkowa” † 21 X 1946 8. Stefan Bulański „Stary” † 7 XII 1946 9. Marian Chraca „Giewont” † 10. Eugeniusz Cymbajew “Osa” † 1946 11. Tomasz Czyszczoń „Pstrąg” † 1946 12. Franciszek Doliński „Śmiały” † 7 X 1946 13. Wojciech Doliński „Smrek” † 7 X 1946 14. Adam Domalik „Kowboj” † 24 II 1948 15. Władysław Domiczek „Koliba” † 11 II 1947 16. Józef Dyda „Czarny” † 25 XI 1947 17. Władysław Dziura „Pokorny” † 2 IX 1951 18. Józef Filip † 19. Stanisław Filipowski „Ryszard” † 29 IX 1946 20. Wojciech Frodyma „Mucha” † 17 I 1947 2 21. Józef Gabrys „Dolina” † 22. Jan Jankowski „Groźny” † 12 I 1950 23. Stanisław Kamiński „Wilk” † 22 VII 1946 24. Jan Karnafel „Lawina” † 7 XII 1946 25. Stanisław Klaper „Ciepły” † 3 II 1947 26. Ryszard Kłaput „Pomsta” † 17 I 1947 27. Józef Kois „Niewolnik” † 2 II 1947 28. Tadeusz Kościelniak „Silny” † 17 I 1947 29. Andrzej Lasak „Podbipięta” † 11 II 1947 30. Mieczysław Łysek „Grandziarz” † 16 VII 1949 31. Henryk Machała „Gryf” † 12 I 1950 32. Kazimierz Marduła „Tygrys I” † 11 II 1947 33. Stanisław Marduła „Cap” † 3 II 1947 34. Stanisław Marek „Orlicz” † 12 VII 1946 35. Marian Zagrodzki „śbik” † 31 X 1947 36. Stanisław Marszałek „Gwizd” † 12 VII 1946 37. Marian Mazanek „Mongoł” † 15 II 1947 38. Józef Najdek „Orlik” † 30 IX 1946 39. Józef Orkisz „Lotny” † 25 V 1948 40. Edward Ornat „Lis” † 24 II 1948 41. Jan Osiecki „Bratek” † 9 XI 1946 42. Stanisław Papierz „Sęp” † 19 X 1946 43. Teofil Papierz „Huragan” † 31 X 1947 44. Jan Pierwoła „Dratwa” † 31 X 1947 45. Ludwik Piotrowski „Jastrząb” † 15 IV 1946 46. Edward Polarczyk „Jeleń” † 27 VII 1946 47. Adam Półtorak „Wicher” † 31 X 1947 48. Jan RoŜak † 49. Jan Sałapatek „Orzeł” † 29 I 1955 50. Kajetan Samborski „Duch” † XI 1948 51. Stanisław Samborski „Bratek” † 16 II 1948 52. Edward Skornóg „Szatan” † 16 VII 1949 53. Jan Skorupka „Turlikant” † 16 IV 1946 54. Mieczysław Sobolewski „Prut” † 6 VI 1946 3 55. Wincenty Sobolewski „Przemytnik” † 23 VIII 1947 56. Franciszek Sral † 28 XII 1943 57. Jan Strączek „Tygrysica” † II 1946 58. Bronisław Szczepanek † 6 XI 1948 59. Jan Szeliga „Czapla” † 3 II 1947 60. Stefan Szwajkowski „Łotr” † 25 V 1948 61. Franciszek Śmieszek „Głaz” † 26 II 1946 62. Józef Świder „Mściciel” † 18 II 1948 63. Władysław Tarkowski „Wilczur” † 64. Zygmunt Wawrzuta „Śmiały” † 8 VII 1946 65. Józef Wolski „Mały” † 1947 66. Stanisław Wróbel „Bimber” † 67. Zdzisław Wyswalski „Rzutny” † 6 X 1946 68. Leon Zagata „Złom” † 12 I 1950 69. Józef Zając † 10 VII 1946 70. Tadeusz Zajączkowski „Mokry” † 21 X 1946 71. Zbigniew Zarębski „Kanciarz” † IX 1948 72. Stanisław Zawisza † 29 III 1946 73. Mieczysław śebrowski „Znicz” † 11 II 1947 74. NN „Bielski” † 12 VII 1946 75. NN „Blondyn” † 28 IV 1945 76. NN „Brzeg” † XI 1946 77. NN „Chrobry” † 7 XII 1946 78. NN „Bystry” † 8 XII 1946 79. NN „Gazda” † IX 1946 80. NN „Jastrząb” † 7 XII 1946 81. NN “Longin” † 7 XII 1946 82. NN „Potoczek” † 6 XII 1946 83. NN „Stary” † 7 XII 1946 84. 4 NN † 21 V 1946 85. NN † 6 VI 1946 86. NN † 4 X 1946

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne | Oprogramowanie: Black Wolf CMS